Avrupa Birliği’nden Rusya’ya karşı yeni yaptırım paketi: LNG de listede

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, Rusya’ya yönelik sıvılaştırılmış doğalgazın (LNG) yeniden ihracat yasağını da içeren 14’üncü yaptırım paketinde anlaştı.

AB Dönem Başkanı Belçika’nın resmi sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “AB ülkelerinin büyükelçileri, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığına tepki olarak güçlü ve önemli bir 14’üncü yaptırım paketi üzerinde anlaşmaya vardı” denildi.

Paylaşımda, yeni yaptırımların hedefe yönelik önlemler aldığına dikkat çekilerek, paketin mevcut yaptırımlardaki boşlukları da kapatacağı kaydedildi.

‘GÖLGE FİLO VE BANKACILIK AĞIYLA DA MÜCADELE EDİLECEK’

AA’nın aktardığına göre, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de konuyla ilgili paylaşımında, “Rusya’ya yönelik 14’üncü yaptırım paketimize ilişkin anlaşmayı memnuniyetle karşılıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Ursula von der Leyen, yeni yaptırım paketinin Rusya’nın önemli teknolojilere erişimini daha fazla engelleyeceğini, Rusya’nın enerji gelirlerini düşüreceğini, Rus gölge filosu ve gölge bankacılık ağıyla da mücadele edeceğini ifade etti.

RUS LNG’SİNE KARŞI İLK KEZ ‘KISITLAYICI TEDBİR’ KARARI

Henüz bütün detayları açıklanmayan yeni yaptırımlarla birlikte, Avrupa Birliği ilk defa Rus LNG’sine yönelik kısıtlayıcı tedbir almış olacak.

Yaptırımlar, Rusya’nın AB’ye LNG ihracatının çoğunluğunu etkilemeyecek ancak AB limanlarının Rus LNG’sini yeniden satması yasak kapsamına girecek.

Bu paket uzun süredir üye ülkeler arasında müzakere ediliyordu. Yeni pakete özellikle enerji yaptırımlarına prensipte karşı olan Macaristan karşı çıkıyordu. Macaristan’ın kaygıları nükleer santral yatırımlarına yaptırım uygulanmayacağı güvencesiyle aşıldı.

İhracatçı şirketlere yönelik olası yeni yükümlülükler nedeniyle pakete Almanya da karşı tutum sergiliyordu. Bu tedbir de paketten çıkarılarak Almanya ikna edildi.

Avrupa Birliği, 2 yılı aşkın süredir devam eden Ukrayna savaşı nedeniyle şimdiye kadar Rusya’ya yönelik 13 yaptırım paketini hayata geçirdi. Bu çerçevede Rusya’ya yönelik ticaret, finans, petrol ve kömür de dahil enerji, sanayi, teknoloji, ulaşım, çift kullanımlı ve lüks ürünler ile altın ve elması da içeren geniş yelpazeye yayılmış kısıtlamalar uygulandı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir