Kesen de Yiyen de Suçlu: Kurban Bayramı’nın Görünmez Tehlikesi!

Kurbanlık için dişi düve kesiminin hayvan popülasyonunu etkilemesinden endişe duyan temsilciler, önüne geçilmesini talep ediyorlar. Büyükbaş kurbanlık fiyatları geçen yıl 40 bin liradan başlarken, bu yıl ise en düşük 75 bin liradan; küçükbaş hayvanın ortalama fiyatı ise 9 bin TL’den başlıyor. Kurban Bayramı için doğu illerinden hayvan sevkiyatı düşerken hayvan popülasyonu için oldukça önemli bir faktör olan dişi düvelerin sayısı oldukça dikkat çekiyor. Bayramda erkek hayvanın az olması nedeniyle dişi düveye olan talep, et ve süt üretimini etkileyebilir.

“HAYVANCILIK YOK OLABİLİR”

Aşkale Ziraat Odası Başkanı Selçuk Güney, doğurganlık dönemindeki dişi düvelerin kesilmesinin kanunca yasak olduğunu hatırlatarak, “O yüzden dişi hayvana geçişler var. Büyük ihtimalle dişi hayvan kurbanlık olarak kesecekler ve iyice hayvancılığı yok edecekler. Normalde dişi hayvan kesmek yasak, ama hem yasaklayıp hem de nasıl keseceklerini yöntemi ürettiklerinden dolayı o da var.

“YÜZDE 60’I DİŞİ ÇIKABİLİR”

Memlekette şu anda en büyük sıkıntısı hem annenin yokluğu hem de dananın yokluğu. Fiyatlar ise piyasa yüksek, en düşük 75 ile 80 bin lira civarında satılıyor. En yükseği ise 180 bin lirayı buluyor. Dişi hayvan kestirmek için hayvanın besili olduğunu ve damızlığa uygun olmadığını veterinerden rapor alarak kesiyor. Dişi hayvan kesimi erkeğe göre yüzde 50’nin üzerine çıkar diye düşünüyorum. Yani 100 tane kurbanlık hayvan kesilecekse yaklaşık yüzde 60’ı dişi hayvan çıkar.’’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir