Lapseki şeftalisi, Almanya, Fransa, İspanya ve Rusya’ya ihraç ediliyor

Türk Patent ve Marka Kurumu’nca 2022 yılında coğrafi işaret tescili yapılmasıyla marka değeri artan ‘Lapseki şeftalisi’, her sene haziran ayının ortasından eylül sonuna kadar hasat ediliyor. Lapseki’nin verimli topraklarında yaklaşık 40 bin dekar alanda 3 milyon civarındaki ağaçtan hasat edilen şeftalinin büyük bölümü Almanya, Fransa ve İspanya’ya gönderiliyor.

Coğrafi işaret ürünün farkını ortaya koydu

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ali Kaçan, coğrafi işaret tesciliyle Lapseki şeftalisinin farklılığının ortaya konulduğunu belirtti: “Sezon güzel başladı ve devam ediyor. İlçemiz geçiş ikliminin özelliklerini taşıyor, toprak yapısı farklı. Üreticilerimizin yetiştirmede bilinçli olması bizi şeftali konusunda başa taşıyor. İlçemizde yetişen ürünler İstanbul piyasasına gidiyor. İhracatçı firmalar gelmeye başladı” diye konuştu.

Lapseki şeftalisinin geçen yıl yaklaşık 90 bin tonunun ihraç edildiğini dile getiren Kaçan, “Bu yıl daha fazla yani 110 bin ton civarı ihracat bekliyoruz. Toprak yapısı ve rüzgarının etkisiyle daha lezzetli yetişen coğrafi tescilli Lapseki şeftalisi, iç pazarda olduğu kadar yurt dışında da büyük ilgi görüyor. Aroması, büyüklüğü ve görüntüsüyle öne çıkan Lapseki şeftalisi, özellikle Rusya gibi ülkelerde rağbet görüyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir