Rusya Ukrayna’da İki Yerleşim Birimini Daha Ele Geçirdi

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’da Harkiv ve Donetsk bölgelerinde olmak üzere iki yerleşim biriminin Rus ordusunun kontrolüne geçtiğini duyurdu. Bakanlık, Batı Askeri Grubu’na bağlı birliklerin Harkiv’de Stepovaya Novoselovka köyünü, Merkez Askeri Grubu’na bağlı birliklerin de Donetsk Halk Cumhuriyeti’nde Novopokrovskoye köyünü kurtardığını açıkladı.

Açıklamada, Rus askeri birliklerinin Ukrayna’daki ilerleyişine devam ettiği ve Ukrayna ordusuna ait 72 insansız hava aracının vurulduğu belirtildi.

Ayrıca, başlangıcından bu yana Rusya-Ukrayna Savaşı’nda imha edilen Ukrayna ordusu unsurları detaylandırıldı: 616 uçak, 276 helikopter, 27 bin 40 İHA, 535 hava savunma füze sistemi, 16 bin 471 tank ve zırhlı araç, 1362 çok namlulu roketatar, 11 bin 185 obüs ve havan topu ile 23 bin 201 özel askeri araç.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in iki yıl önce duyurduğu “özel operasyon”un başlamasıyla başlayan savaş, siyasi, sosyal ve ekonomik etkileriyle dünya genelinde derin izler bıraktı. Rusya’ya karşı AB üyesi ülkeler, ABD ve diğer Batılı ülkeler tarafından uygulanan bir dizi yaptırım paketi, Rusya’nın finans, enerji, ulaşım ve ihracat gibi alanlarda kısıtlamalarla karşılaşmasına neden oldu.

Savaş boyunca her iki taraf da kendi kayıplarını açıklamakta çekingen davranırken, Ukrayna’nın iddiasına göre savaşta 407 binden fazla Rus askeri hayatını kaybetti. Rusya ise Ukraynalı askerlerin günlük olarak ortalama 400-500 kişinin öldüğünü iddia ediyor. Ancak sivil kayıplar konusunda net rakamlar ortaya konabilmiş değil.

Bu son gelişmeler, Ukrayna ile Rusya arasındaki gerilimin giderek derinleştiğini ve bölgede daha fazla insanın zarar görmesine yol açabilecek potansiyel bir tehlikenin altını çiziyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir